Slovenčina

Rekreácia

Horská rekreačná obec Donovaly (850 m n.m.) sa nachádza v západnej časti Nízkych Tatier. Je rozložená v širokom sedle na hlavnej ceste z Banskej Bystrice do Ružomberka. Leží v ochrannom pásme NAPANT-u v blízkosti národného parku Veľká Fatra a je dôležitým strediskom letnej a zimnej rekreácie.

História oblasti siaha až do 17. storočia. Už vtedy tu vznikali prvé uhliarske osady a samotná obec Donovaly bola na území patriacom banskobystrickému banskému eráru založená na začiatku 18. storočia. Stala sa administratívnym centrom uhliarskych osád a jej obyvatelia sa zaoberali najmä prácou v lesoch a horehronských železiarňach. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1710.

Počas 2. svetovej vojny tu bolo dôležité centrum partizánov a utečencov pred Nemcami. Tí potom odtiaľto odchádzali smerom na východ po hrebeni Nízkych Tatier.

V obci sa takisto nachádza klasicistický kostol z roku 1825 s pôvodným vnútorným zariadením. Architektonickou zaujímavosťou z histórie sú zrubové domy so zasklenými verandami, ktoré svojimi pivnicami vyrovnávali terén.